Najlepszy hosting dla początkujących

Wybierz najlepszy hosting dla początkujących. Zapewnij płynne działanie witryny dzięki firmie hostingowej, która gwarantuje dobry czas pracy bez przestojów, szybkie ładowanie i łatwą konfigurację. W naszym zestawieniu prezentujemy ranking najlepszych hostingów dla początkujących w Europie.

Ranking hostingów dla początkujących - porównywarka

hostinger hosting provider logo najlepszy hosting ranking hostingów
5/5
112 opinii
Hostinger – skalowalne rozwiązania hostingowe dla szybkich stron internetowych. Najlepszych dla początkujących.
Siteground usługi hostingowe hosting provider najlepszy hosting ranking hostingów
5/5
68 opinii

Więcej informacji

Siteground – najlepszy hosting dla stron zbudowanych na silniku Wordpress. Rekomendowany przez Wordpress.
5/5
42 opinii

Więcej informacji

Bluehost – niezwykle szybki i niezawodny hosting z wieloma zaawansowanymi dodatkami.

Ranking Hostingów

Porównaliśmy dla Ciebie najlepsze firmy hostingowe aby ułatwić Ci podjęcie właściwej decyzji.

Jakie są rodzaje hostingu?

Większość hostów internetowych oferuje różne rodzaje hostingu, a każdy z nich będzie się różnił kosztami. Wszystko zależy od potrzeb Twoich stron internetowych. Przygotowaliśmy poniższą listę, aby pomóc Ci zrozumieć, jaki rodzaj hostingu jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

1. Shared Hosting (współdzielony)

O hostingu współdzielonym mówimy, gdy dostawca usług hostingowych udostępnia wiele różnych witryn na tym samym serwerze. Jest to najtańsza forma hostingu, ponieważ dzielisz ten sam serwer i koszty z nim związane z innymi właścicielami stron. Jeśli chcesz założyć bloga lub prowadzić firmę, która dopiero się rozkręca, hosting współdzielony jest dobrą opcją.

W przeszłości dzielenie serwera z innymi użytkownikami mogło prowadzić do różnych problemów związanych z wydajnością strony np. przez gwałtowny wzrost ruchu lub wykorzystania zasobów jednej z sasiadujących witryn na tym samym serwerze. W dzisiejszych czasach większość dostawców zawiera dużą ilość zasobów, które gwarantują dobrą wydajność.

2. WordPress Hosting

  • Czym różni się WordPress od zwykłego hostingu? Chociaż szczegóły różnią się w zależności od dostawcy, większość pakietów hostingowych WordPress oferuje te same wspólne cechy:
  • Prosta instalacja WordPress jednym kliknięciem, która pozwala uniknąć kilkunastu ręcznych czynności podczas konfigurowania nowej witryny.
  • Konfiguracje serwerów zoptymalizowane pod kątem szybszego ładowania witryn WordPress. Może to obejmować optymalizację wydajności pamięci podręcznej i inne poprawki.
  • Środki bezpieczeństwa chroniące przed typowymi lukami WordPress. Ponieważ WordPress obsługuje ponad 30% sieci, jest regularnie atakowany.

Hosting WordPress może działać na serwerach współdzielonych, VPS lub dedykowanych.

3. VPS Hosting (virtual private server)

VPS to inaczej wirtualny serwer prywatny. Podobnie jak hosting współdzielony, witryny działające na VPS dzielą fizyczny serwer z innymi witrynami, z tą różnicą, że każdy najemca VPS ma własną partycję z gwarantowanymi dedykowanymi zasobami. Często dostępna jest większa pamięć, pamięć masowa i moc obliczeniowa, co wpływa jednak na większy koszt usługi.

Hosting VPS jest zalecany dla doświadczonych użytkowników z umiejętnościami zarządzania serwerem. Klienci VPS otrzymują tak zwany “root access” (dostęp administratora) do swojej partycji i mogą konfigurować swoje oprogramowanie serwerowe, na przykład Ubuntu, CentOS lub Windows Server. Zapewnia to wysoki poziom dostosowania do uruchamiania aplikacji internetowych stworzonych dla tych systemów.

Możesz natknąć się na „hosting biznesowy” lub „hosting premium”, które są ogólnymi terminami, które niektórzy dostawcy usług hostingowych kojarzą z hostingiem VPS zarządzanym przez ich wewnętrznych ekspertów.

4. Cloud Hosting (w chmurze)

Na początku hosting w chmurze odnosił się do konfiguracji VPS skalowalnej do wielu serwerów; w ten sposób, jeśli Twoja aplikacja internetowa miałaby nagły wzrost ruchu, system byłby w stanie zapewnić więcej zasobów i zapewnić płynne działanie. W rezultacie hosting w chmurze miałby bardziej zmienny model cenowy i płynne specyfikacje.

Wraz ze wzrostem popularności przetwarzania w chmurze, niektóre firmy zaczęły kooperować terminem dla swojego zwykłego hostingu współdzielonego lub hostingu VPS. Inni dostawcy, tacy jak Amazon Web Services czy Microsoft Azure, oferują usługi przetwarzania w chmurze, które zwykle obejmują hosting w chmurze w szeregu innych zaawansowanych narzędzi do operacji w chmurze.

Chociaż jest to możliwe, hostowanie typowej witryny internetowej z jednym z tych „hiperskalerów” obsługujących miliony serwerów może stanowić dużą przeszkodę techniczną i nie jest wskazany dla początkujących właścicieli stron.

Co brać pod uwagę podczas wyboru hostingu?

Decydując się na założenie strony internetowej musimy podjąć decyzję o wyborze właściwej usługi hostingowej. Na rynku dostępne jest wiele firm oferujących rozmaite usługi hostingu stron internetowych. Ważne aby znaleźć pakiet odpowiedni dla naszych potrzeb. Warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z różnymi ofertami oraz odpowiedzieć sobie na pytanie jaki hosting będzie dla nas najwłaściwszym wyborem.

Jeśli masz gotową stronę i wiesz już jakie parametry techniczne musi spełniać hosting warto przyjrzeć się ofertom czołowych hostingodawców. Choć pozornie wszystkie one mogą wydawać się podobne, niekiedy w rzeczywistości znacznie różnią się od siebie. Poniżej przedstawiamy krótką informację na co warto zwrócić uwagę dokonując wyboru hostingu.

1. Szybkość działania strony

Warto zwrócić uwagę na stosowane przez hostingodawców mechanizmy przyśpieszające szybkość ładowania strony internetowej. Istotnym czynnikiem będzie tu także rodzaj dysków twardych. Warto wybrać hosting oparty o nowoczesne szybkie dyski SSD. Jeśli zdecydujemy się na nieco starsze rozwiązania to warto aby przynajmniej bazy danych znajdowały się na szybszych dyskach.

2. Cena usługi

Jeśli jest ona dla Ciebie istotnym czynnikiem decydującym o wyborze hostingu, to zwróć uwagę, że często cena za pierwszy okres rozliczeniowy jest dużo niższa niż cena odnowienia usługi. Warto o tym pamiętać, bo po roku możemy być niemile zaskoczeni. Często pakiety, które wydają się być dużo droższe na pierwszy rzut oka w perspektywie korzystania z usług przez okres wielu lat okazują się korzystniejsze.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku domeny. Jeśli decydujemy się na jej wykupienie razem z hostingiem warto sprawdzić czy cena odnowienia nie będzie dużo wyższa w kolejnych latach. Często firmy oferujące domeny nieco drożej w pierwszym okresie abonamentowym oferują znacznie niższe ceny za odnowienie domeny. Warto też zwrócić uwagę na cenę certyfikatu SSL, oraz możliwość wygenerowania i instalacji darmowego certyfikatu Let’s Encrypt.

3. Kopie zapasowe

W zależności od tego jaką stronę chcemy opublikować na serwerze oraz jak często będzie ona aktualizowana warto zadbać o odpowiedni backup danych. Firmy hostingowe oferują zwykle codzienny backup danych oraz dostęp do kopi z okresu od 3 do nawet 28 dni. Często istnieje opcja dokupienia dodatkowej usługi backupu, rozszerzająca tą dostępną standardowo w pakiecie hostingowym.

4. SLA (dostępność usługi)

Jest to czas dostępności usług wyrażony w procentach podawany w skali roku. Warto zwrócić uwagę na ten parametr, im jest on wyższy tym lepiej. Choć dostępność na poziomie 99,9% może wydawać się dużą wartością to warto pamiętać, że nasza usługa może być w tym przypadku niedostępna przez ponad 87 godzin w skali roku!

5. Wsparcie techniczne

Warto zwrócić uwagę na to w jakich godzinach mamy dostęp do wsparcia technicznego oraz czy jest ono dostępne również w weekendy. Wiodące firmy oferują wsparcie 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Często do wyboru mamy różne formy wsparcia: czat, infolinię, wsparcie mailowe. Dobrze sprawdzić czy forma kontaktu oferowana przez usługodawcę będzie nam odpowiadać.

6. Dostępna przestrzeń na serwerze

Pakiety hostingowe oferują bardzo różną pojemność. Warto przemyśleć ile tak naprawdę potrzebujemy miejsca na serwerze. Pamiętajmy przy tym o skrzynkach pocztowych, które częst wykorzystują w największym stopniu dostępną powierzchnię, szczególnie jeśli chcemy przechowywać maile na serwerze. Bardzo istotną kwestią jest też rodzaj dostępnych dysków twardych. Warto żeby były to szybkie dyski SSD a nie tradycyjne HDD co pozwoli znacząco przyśpieszyć działanie naszej strony internetowej.

7. Transfer danych

W zależności od wybranej oferty może być on nieograniczony lub ograniczony. Warto oszacować jak dużo transferu jest nam potrzebne. Często pomimo ograniczeń nałożonych przez hostingodawnę nie jesteśmy i tak w stanie wykorzystać przydzielonego limitu. Ciekawą opcją jest też rozliczanie na podstawie ilości użytkowników a nie ilości zużytych GB.

8. Domena witryny

Istotnym czynnikiem przy wyborze domeny powinny być także dodatkowe usługi jakie z nią otrzymujemy, czasami warto zapłacić nieco więcej. Jeśli poza hostingiem zdecydujemy się na zakup domeny internetowej lub skorzystamy z darmowej domeny często dodawanej do hostingu gratis warto zwrócić uwagę na cenę odnowienia domeny. Często firmy oferujące niskie ceny za pierwszy rok, oferują odnowienie w wyższej cenie.

9. Certyfikat SSL

W dzisiejszych czasach posiadanie certyfikatu SSL dla domeny internetowej staje się niemal koniecznością. W zależności od naszych potrzeb do wyboru mamy cały wachlarz rozwiązań w tym zakresie. Musimy zastanowić się czy potrzebujemy komercyjnego certyfikatu czy może wystarczy nam darmowy certyfikat Let’s Encrypt.

Istotne jest też to czy potrzebujemy certyfikatu jedynie dla domeny głównej, czy też dodatkowo dla subdomen. W tym drugim przypadku certyfikat zazwyczaj będzie droższy. Jeśli chcemy zakupić certyfikat z hostingiem to zwykle jego instalacja będzie bezproblemowa.

Natomiast w przypadku gdy planujemy dokonać zakupu certyfikatu w innej firmie warto sprawdzić czy jego instalacja na naszym serwerze nie będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami. Jeśli zdecydujemy się na darmowy certyfikat Let’s Encrypt sprawdźmy czy dany dostawca udostępnia możliwość jego instalacji oraz czy jest dostępna opcja automatycznego odnawiania takiego certyfikatu. Warto o tym pamiętać gdyż jest on wystawiany jedynie na okres 3 miesięcy, po tym czasie należy go odnowić.